dnes je 24.11.2024

Input:

242/1998 Z.z., Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve

242/1998 Z.z.
Z Á K O N
z 1. júla 1998,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 1 odsek 1 znie:
„(1) Každý má právo sám alebo spoločne s inými obracať sa vo veciach verejného alebo iného spoločného záujmu na štátne orgány a orgány územnej samosprávy (ďalej len „orgán verejnej správy”) so žiadosťami, návrhmi a sťažnosťami (ďalej len „petícia”).”.
2. V § 1 sa vypúšťa odsek 2.
Doterajšie odseky 3 a 4 sa označujú ako odseky 2 a 3.
3. V § 1 ods. 3 sa slovo „občanov” nahrádza slovom „osôb”.
4. § 3 znie:
„§ 3
(1) Na zostavenie petície, obstaranie podpisov pod ňu a doručenie petície orgánu verejnej správy môžu osoby podávajúce petíciu vytvoriť petičný výbor.
(2) Petičný výbor nie je právnickou osobou.
(3) Členovia petičného výboru sú povinní určiť osobu, ktorá dovŕšila vek 18 rokov, na ich zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy.
(4) Ak nie je vytvorený petičný výbor, musí sa v petícii určiť osoba, ktorá dovŕšila vek 18 rokov, na styk s orgánom verejnej správy.”.
5. § 4 vrátane nadpisu znie:
„§ 4
Zhromažďovanie podpisov pod petíciu
(1) Každý má právo akýmkoľvek spôsobom neodporujúcim zákonu vyzývať iné osoby, aby svojím podpisom petíciu podporili. Fyzická osoba čitateľne uvedie k podpisu svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu1); právnická osoba uvedie svoj názov a sídlo, meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu1) osoby oprávnenej konať v jej mene. Osobám podporujúcim petíciu sa musí umožniť, aby sa s obsahom petície riadne oboznámili pred jej podpísaním. K podpisu sa nesmú žiadnym spôsobom nútiť.
(2) Na účel uvedený v odseku 1 sa môžu petície a podpisové hárky vystaviť na miestach prístupných verejnosti. Na to nie je potrebné povolenie orgánu verejnej správy, nesmie však nastať obmedzenie cestnej premávky, rušenie verejného poriadku ani iné obmedzenie práv a právom chránených záujmov iných osôb.
(3) Zhromažďovaním podpisov na mieste prístupnom verejnosti možno poveriť osobu, ktorá dovŕšila vek 16 rokov.
(4) Ak podpisové hárky neobsahujú text petície, musia sa označiť tak, aby bolo zrejmé, aká petícia sa má podporiť podpismi; na každom podpisovom hárku musí byť uvedené meno, priezvisko a úplná adresa trvalého pobytu každej osoby, ktorá petíciu zostavila, alebo osoby, ktorá je určená na styk s orgánom verejnej správy.
(5) Ak petíciu podporil väčší počet osôb, musia osoby podávajúce petíciu uviesť pod jej textom počet priložených podpisových hárkov. Podpisové hárky sa musia priebežne číslovať.”.
Poznámka pod čiarou k odkazu 1 znie:
„1)  Zákon č. 135/1982 Zb. o hlásení a evidencii pobytu občanov.”.
6. § 5 vrátane nadpisu znie:
„§ 5
Podanie a vybavenie petície
(1) Petícia musí byť písomná a musí obsahovať údaje uvedené v § 4 ods. 4 o tom, kto ju podáva; ak petíciu podáva petičný výbor, uvedú sa údaje uvedené v § 4 ods. 4 o každom jeho členovi a o osobe oprávnenej zastupovať výbor.
(2) Orgán verejnej správy, ktorému sa doručila petícia, je povinný petíciu prijať. Ak z obsahu petície vyplýva, že nie je príslušný vybaviť ju, petíciu do desiatich dní